Międzynarodowe Konferencje Matematyczne

I MIĘDZYNARODOWE SYMPOZJUM MATEMATYCZNE, OXFORD UK, 14-18.08.2023


Po ubiegłorocznej, bardzo udanej konferencji w Cambridge, przyszła kolej na sympozjum naukowe w Oxfordzie, również w Wielkiej Brytanii. 

W dniach 12-19.08.2023r. przebywam w Wielkiej Brytanii w Oxfordzie na I Sympozjum Naukowym w ramach kontynuacji projektu „Edukacja matematyczna dla przyszłości”.

Sympozjum odbyło się w Queen’s College, Oxford University, UK. Po raz kolejny byłam współorganizatorem i koordynatorem sympozjum. Jednocześnie przygotowałam i zaprezentowałam  własną prezentację dotyczącą nowoczesnych technologii i ich użycia w pracy z uczniami. W sympozjum wzięła udział grupa ok. 60 osób – nauczycieli i wykładowców z kilkudziesięciu krajów. Byli to między innymi uczestnicy z USA i Kanady, Grecji, Włoch, Norwegii, Niemiec, Węgier, Austrii, Izraela, Turcji, Irlandii, Rumunii, Południowej Afryki. Po raz pierwszy mieliśmy reprezentantów z Etiopi i Angoli.

Tematyka poruszana podczas wystąpień prelegentów dotyczyła w głównej mierze sytuacji po pandemii oraz wykorzystania nowych środków, projektów i pomysłów w pracy z uczniami o różnych możliwościach. Wszystkie wystąpienia zostały opublikowane w formie książkowej, której jestem jednym z edytorów link tutaj



Sympozjum odbyło się we wspaniałej scenerii Queen’s College, w mieście uniwersyteckim, znanym na całym świecie. Termin spotkania to 14-18.08.2023r. Prócz prezentacji, spotkań w mniejszych grupach i rozmów w kuluarach, uczestnicy mają okazję poznać charakter studenckiego miasta, pozwiedzać ciekawe obiekty zarówno naukowe, jak i kulturalne.   









Podczas sympozjum została zaprezentowana platforma edukacyjna, kształcąca wyobraźnię przestrzenną. Jest to projekt austriacki, zaprezentowany przez dr Guntera Maresch, które jest również współtwórcą owej platformy. Link do strony tutaj oraz w zakładce "ciekawe linki" - geometria przestrzenna.


XVI Międzynarodowa Konferencja Matematyczna, Cambridge, UK, 8-13.08.2022

W dniach 8-13.08.2022 odbędzie się XVI Międzynarodowa Konferencja Matematyczna. Miejsce konferencji to Uniwersytet w Cambridge - King's Colege w Wielkiej Brytanii. Mam zaszczyt być prelegentem jak również współkoordynatorem oraz edytorem publikacji wystąpień na konferencji. Moja prezentacja będzie dotyczyła nowoczesnych metod i form pracy z uczniami w czasie pandemii i nauczania online.
Temat konferencji to "Building on the Past to Prepare for the Future", co w wolnym tłumaczeniu znaczy “W oparciu o przeszłość budujemy przyszłość”. 
Uczestnicy to wykładowcy, nauczyciele związani z matematyką, którzy prezentują swój dorobek zawodowy i naukowy. Są to ludzie z niemal wszystkich kontynentów, z ponad 30 krajów świata. Po długim okresie pandemii bardzo miło będzie się spotkać w realu zwłaszcza, iż wiele osób brało udział w poprzednich konferencjach. 
Więcej szczegółów tutaj

Ważne informacje dla uczestników konferencji TUTAJ


Trochę wspomnień z konferencji w Cambridge na zdjęciach







Publikacje uczestników wydane w formie książkowej



Moje wystąpienie






Konferencja na Filipinach w wersji wirtualnej 28-30.04.2022r.

Tym razem tajfun, który przeszedł nad wyspami Filipin uniemozliwił przeprowadzenie konferencji w styczniu 2022. Ostatecznie odbyła się ona w dniach 28-30 kwietnia 2022 w wersji wirtualnej. Miałam tam swoje wystąpienie podczas sesji plenarnej. Prezentowałam moje doświadczenia i umiejętności w pracy zdalnej z uczniami podczas pandemii. Byłam jedynką Europejką występującą na konferencji. Tutaj Program konferencji    Niżej plakat  oraz certyfikat mego uczestnictwa



































Zaproszenie na konferencję na Filipiny - styczeń 2022

Zawsze wrzesień jest bardzo intensywny i pracowity w szkole, jednak już powoli się kończy i wszystko się normuje. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli pracować online jak w poprzednim roku.
No właśnie - nauczanie online - to temat mego wystąpienia podczas sesji plenarnej  na konferencji na Filipinach. 
W poprzednim roku pandemia zatrzymała świat i moje uczestnictwo na filipińskiej konferencji niestety nie było możliwe.
W tym roku otrzymałam ponowne zaproszenie do wystąpienia podczas sesji plenarnej na Międzynarodowej Konferencji przygotowywanej przez Basic Education - Math Teachers' Society (Edukacja podstawowa - Towarzystwo Nauczycieli Matematyki) w Cebu City na Filipinach

Temat konferencji: „Połączenie powiązań nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) dla ulepszonego nauczania matematyki – proces uczenia się w nowej formule”
Współorganizatorzy konferencji to
Department of Education Region VII (DepEd VII)
St. Paul University Dumaguete (SPUD)
Negros Oriental State University (NORSU)

Konferencja odbędzie się w styczniu, więcej informacji na plakacie



Zaproszenie na Międzynarodową Konferencję na Filipinach - maj 2020

Pod koniec listopada 2019r. zostałam zaproszona przez Uniwersytet na Filipinach jako prelegent sesji plenarnej na konferencji do podzielenia się doświadczeniami w zakresie organizowania pomocy uczniom z trudnościami w edukacji matematycznej. W oparciu o zrealizowany w giżyckich szkołach podstawowych i gimnazjach w latach 2009-2011 projekt „Pomocna dłoń”, którego byłam współautorem i koordynatorem,  a także o własne doświadczenia i umiejętności, będę miała zaszczyt zaprezentować na forum międzynarodowym przykłady dobrych praktyk w zakresie pomocy dzieciom, zwłaszcza tym, którym nie jest łatwo zrozumieć otaczający świat.
Udział w Międzynarodowej Konferencji na Filipinach to dla mnie ogromne wyzwanie pod wieloma aspektami - naukowym, kulturowym, badawczym, społecznym. Będę miała okazję zaprezentować nie tylko dorobek zawodowy, ale pozyskać wiele cennych informacji na temat edukacji na świecie, wymienić się doświadczeniami z nauczycielami, naukowcami, badaczami z innych krajów (prelegenci z takich krajów, jak: Australia, Indie, Japonia, Malezja, Południowa Afryka, USA, Wietnam). Tym bardziej, jest mi ogromnie miło, iż będę reprezentować Polskę, Giżycko oraz „Siódemkę”, moje obecne miejsce pracy. 


Współpraca z Międzynarodową Organizacją Matematyczną "The Mathematics Education for the Future Project"

W 2001r. nawiązałam współpracę z Międzynarodową Organizacją Matematyczną non-profit o nazwie "The Mathematics Education for the Future Project". W efekcie miałam okazję uczestniczyć w kilku Międzynarodowych Konferencjach Matematycznych, być ich współorganizatorem i edytorem publikacji i prezentacji przedstawianych przez nauczycieli z całego świata, również swojej.
Niżej prezentacja mojej współpracy z Komitetem Międzynarodowym.


IRLANDIA MAYNOOTH                 2019
WĘGRY BALATONFURED             2017
SYCYLIA CATANIA                         2015
MONTENEGRO HERCEG NOVI     2014
FILIPINY BACOLOD                         2013
POLSKA ZAJĄCZKOWO                   2001

Niżej więcej szczegółów 

Plany na przyszłość 

- XVI Międzynarodowa Konferencja Matematyczna Kluż-Napoka, Rumunia 2021r.

W związku z zaistniałą sytuacją (pandemia) konferencja zostaje przeniesiona na 2022 rok. Zmienione jest też miejsce konferencji - King's College, Cambridge, UK.
Szczegóły tutaj

Współpraca z toskańską szkołą w Rondine we Włoszech.

Obszerna relacja tutaj

- XV Międzynarodowa Konferencja Matematyczna Maynooth University, Kildare, Irlandia 2019r. 

Planowana na 2019r. konferencja ma się odbyć w Irlandii w miejscowości uniwersyteckiej Maynooth. Jestem ponownie w grupie organizującej konferencję, której tytuł brzmi: Teoria i praktyka - razem, czy osobno?" 
Planowany termin to 04 - 09. 08. 2019r.
Podczas konferencji będziemy pracować w grupach międzynarodowych (już jest wielu chętnych, około 100 osób z ponad 20 krajów wszystkich kontynentów). 

15th International Conference of The Mathematics Education for the Future Project 
Theory and Practice: An Interface or A Great Divide? 
4th-9th August , 2019, Maynooth University, Kildare, Ireland
Szczegółowe informacje o konferencji

Informacja o konferencji na stronie australijskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki tutaj

W dniach 10-12.08.2018r. byłam po raz drugi w Irlandii, w miejscowości Maynooth, by spotkać się z lokalną społecznością celem ustalenia szczegółów dotyczących konferencji. Niewielka miejscowość uniwersytecka, z przepiękną starą architekturą zabudowy oraz otaczającym parkiem sprawia niesamowite wrażenie. Relacja fotograficzna z pobytu w tym urokliwym miasteczku poniżej:-)



College Saint Patryk






College Saint Patryk



widok z placu Św. Józefa



Pugin Hall - studencka stołówka
Pugin Hall - studencka stołówka


Kaplica Św. Marii

spacerkiem po przepięknych korytarzach


nowoczesna część uniwersytetu


w otaczającym parku alejka na cmentarz




charakterystyczne, celtyckie krzyże 


wnętrze budynków z pokojami dla gości

wnętrze budynków z pokojami dla gości


nieopodal miasteczka uniwersyteckiego liczne restauracje, puby i sklepiki

na rozległych polach golfowych zabytkowy most


Międzynarodowa Konferencja Matematyczna 2019r. 


Maynooth University, Kildare, Irlandia




W dniach 4-9. 08. 2019 r. miałam przyjemność być współorganizatorem XV Międzynarodowej Konferencji Matematycznej w Irlandii w miejscowości Maynooth. Tematyka konferencji oscylowała wokół nowoczesnych metod i technologii w nauczaniu. Poruszano problematykę praktycznego stosowania wiedzy zdobywanej w szkole.
Blisko 200 uczestników konferencji z ponad 30 krajów z całego świata miało okazję podzielić się doświadczeniem i wiedzą podczas sesji każdego dnia.
Ja również przygotowałam artykuł  i prezentację z elementów oceniania kształtującego. Tytuł mojej publikacji to:
Od celu lekcji do sukcesu / From the purpose of the lesson to success .

Jestem po raz kolejny we współpracy edytorem wszystkich prezentowanych wystąpień i artykułów. Jest to opasły tom ponad 650-stronicowy.


Oczywiście językiem konferencji był angielski.
Niezapomniane spotkania, wrażenia, nowe umiejętności i wiedza, nowe kontakty to główne walory Konferencji w Maynooth. Prócz tego bardzo ładne, historyczne otoczenie starego uniwersytetu, urokliwa, niewielka miejscowość, dużo zieleni to atuty dodatkowe. No ale praca przede wszystkim. Szkoda tylko, że musiałam tam pojechać na urlopie wypoczynkowym, nie mówiąc już o stronie finansowej.

Kolejna, XVI za dwa lata planowana w Rumunii. Już się cieszę na współpracę, gdyż ponownie, po raz szósty będę współorganizatorem.

Póki co, trochę wspomnień fotograficznych z Irlandii.

W oczekiwaniu na uczestników konferencji z lokalnym koordynatorem Rachel
Rozpoczynam swoją prezentację przygotowanego materiału

W przerwie z grupą nauczycieli z Kolumbii

Jestem liderem sesji w pierwszym dniu konferencji


Wnętrze kaplicy uczelni

park okalający uniwersytet

Dzieło Mikołaja Kopernika w uniwersyteckiej bibliotece

Biblioteka uniwersytecka

Sprawdzam przygotowania do uroczystej, pożegnalnej kolacji


Miłych spotkań ciąg dalszy...  z nauczycielką z Indii
Czas wracać do Giżycka:-)


Międzynarodowa Konferencja Matematyczna 2017r. 


Balatonfured, Węgry



W dniach 10-15.09.2017r. w Balatonfured na Węgrzech, odbyła się XIV Międzynarodowa Konferencja Matematyczna pt. "Wyzwania w edukacji matematycznej na następną dekadę".

Była to moja czwarta konferencja międzynarodowa z tej serii, w której nie tylko wzięłam udział, ale byłam koordynatorem i wydawcą publikacji i prezentacji uczestników z około 30 krajów świata pt. The Mathematics Education for the Future Project – Proceedings of the 14th International Conference

Poniżej linki do stron, na których znajdują się informacje dotyczące tej publikacji:

Proceedings of the 14th International Conference WMT - Verlag
Proceedings of the 14th International Conference - MANZ
Proceedings of the 14th International Conference - AMAZON

o czym jest publikacja (abstrakt)
Proceedings of the 14th International Conference


Międzynarodowy Komitet Programowy do którego mam przyjemność należeć:-)


Podczas konferencji prezentowałam publikację dotyczącą realizacji edukacyjnego projektu "Pomocna dłoń" pt. Innowacyjny polski projekt wspierający uczniów z trudnościami w nauce (plik do pobrania - wersja polska) lub An Innovative Polish Project to Help Students with Learning Difficulties in Mathematics (plik do pobrania w wersji angielskiej, prezentowanej na konferencji).
Publikację tę napisałam wspólnie z p. Katarzyną Banach. 

Tu trochę informacji o tym, czego dotyczyła konferencja, czyli
program konferencji
program konferencji

I jeszcze trochę informacji:

Tuż przed prezentacją naszej publikacji


Przygotowania do konferencji


Prezentacja gotowa 




Studenci z Indii





Międzynarodowa Konferencja Matematyczna 2015r.

Katania, Sycylia

13 Międzynarodowa Konferencja Edukacji Matematycznej XXI wieku; Projekt:Edukacja Matematyczna w globalnej sieci. 16–21 września 2015, Grand Hotel Baia Verde, Catania, Włochy. Kolejna konferencja, w której wzięłam udział również jako koordynator i lider grupy prezentującej warsztaty. Niezapomniane wrażenia ze spotkania z nauczycielami i wykładowcami z wielu krajów całego świata. Niektórych spotkałam po raz kolejny. Wymiana doświadczeń, porównywanie systemów edukacyjnych, dyskusje tematyczne, które odbyły się podczas konferencji - to ogromne walory tego spotkania. 
Do pobrania pliki:  PrezentacjeProgram konferencji

Na zdjęciu podczas pracy jako lider grupy warsztatowej z Dr Hanan Innabi, Qatar University


Międzynarodowa Konferencja Matematyczna 2014r.

Herzeg Novi, Montenegro

12 Międzynarodowa Konferencja Edukacji Matematycznej XXI wieku; Projekt: Przyszłość edukacji matematycznej w połączonym świecie. (The Future of Mathematics Education in a Connected World). 
21 - 26 września 2014, Hunguest Hotel Sun Resort, Herceg Novi, Montenegro.
Konferencja, w której wzięłam udział również jako koordynator i lider grupy warsztatowej. Wiele wspaniałych chwil zarówno podczas oficjalnych spotkań, zajęć, warsztatów jak i nieformalnych spotkań w kuluarach.
Tematyka konferencji oscylowała wokół nowoczesnych technologii i metod pracy. Bardzo zaciekawił mnie program komputerowy Autograph, który jest bardzo popularny w szkołach na świecie. Przedstawicielem firmy rozpowszechniającej ten program jest Douglas Butler, który na każdej konferencji przedstawia ciekawe przykłady wykorzystania technologii komputerowej.
Do pobrania pliki:  Prezentacje


z liczbą pi w tle
czekamy na uczestników konferencji w Herzeg Novi



Międzynarodowa Konferencja Matematyczna 2013r. 

Bacolod, Filipiny













Konferencja na Filipinach w Bacolod City była dla mnie najbardziej oryginalną, egzotyczną konferencją. Ciekawa pod wieloma względami. Podróż na wyspę Negros, gdzie odbyło się to przedsięwzięcie, trwała kilka dni. Najpierw lot do Monachium, przesiadka i lot do Singapuru. 11 godzin w samolocie dwupokładowym. Przerwa na zaaklimatyzowanie się i przestawienie na czas 7 godzin do przodu. Potem lot do stolicy Filipin - Manili. Kolejna przerwa i już krótki lot w porównaniu do poprzednich, do Bacolod na wyspie Negros. Z lotniska dowieziono mnie do szkoły, gdzie odbyło się spotkanie z nauczycielami szkoły podstawowej. Był to pierwszy element pobytu na Filipinach. W szkole spędziłam kilka godzin rozmawiając na temat podobieństw i różnic w systemie edukacji na Filipinach i w Polsce. Co mnie bardzo zaskoczyło, to jednakowe ubranie nauczycieli, coś w rodzaju uniformów. Oczywiście ze względów klimatycznych - bardzo letnie i lekkie, ale jednakowe dla wszystkich, w szarych, stonowanych kolorach. Druga kwestia różniąca nas, europejskich nauczycieli matematyki to specjalizacje. Na Filipinach nauczyciel matematyki nie uczy wszystkiego, co dotyczy matematyki, a jest specjalistą np. od arytmetyki, algebry czy geometrii. Kolejna różnica to język nauczania. Edukacja wczesnoszkolna odbywa się w języku Filipino, natomiast od klasy IV-V nauczyciele prowadzą zajęcia w języku angielskim. 
To tak w skrócie o spotkaniu w szkole. Bardzo mili są Filipińczycy, uśmiechnięci, życzliwi.
Kolejne dni, to spotkania na Uniwersytecie, wykłady, prezentacje, rozmowy, przedstawienie publikacji edukacyjnych, nowoczesne technologie.


TuZaproszenie na Konferencję pdf


 Tu Program Konferencji pdf


W programie Konferencji na stronie 17 jest moje nazwisko jako osoby prezentującej publikację.
Fotorelacja z Konferencji pdf cz.1;cz.2;cz.3;cz.4;cz.5


Międzynarodowa Konferencja Matematyczna 2001r. 

Zajączkowo koło Poznania

Moja pierwsza konferencja międzynarodowa, której byłam współorganizatorem i osobą prowadzącą warsztaty dla polskiej grupy nauczycieli. Prezentowałam wówczas wykorzystanie kalkulatorów graficznych na lekcjach matematyki. Poznałam oczywiście wielu nauczycieli przybyłych z całego świata. 
Międzynarodowa grupa uczestników Konferencji Zajączkowo 2001
Prowadzę zajęcia zastosowania kalkulatora graficznego na lekcjach matematyki










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz